Nowości  Przeglądarki  Dodatki  Porady    
 


PrzeglądarkiInternetowe.pl > Przeglądarka Internet Explorer świętuje 18 lat

2013-08-17 Przeglądarka Internet Explorer świętuje 18 lat

Przeglądarka internetowa Internet Explorer amerykańskiego koncernu komputerowego Microsoftu doczekała się 18-tych urodzin.

Przeglądarka internetowa Internet Explorer w pierwszej wersji 1.0 zadebiutowała na rynku 16 sierpnia 1995 na system operacyjny Windows 95.


Wikipedia na Internet Explorer 1.0 (grafika: Wikipedia)

Pierwsza wersja zajmowała trochę ponad 1 MB. Nie obsługiwała ona jeszcze ani grafik, muzyki oraz wideo.

Po paru miesiącach pojawiła się nowa wersja oznaczona jako Internet Explorer 2. Bazowała ona na kodzie przeglądarki Spyglass Mosaic, który zakupił Microsoft. Umożliwiła ona już obsługę skryptowego języka programowania JavaScript, obsługiwała tzw. ciasteczka (cookies) i szyfrowane połączenia SSL. Co ciekawe obsługiwała także VRML, formatu używanego do tworzenia trójwymiarowych grafik i światów w Internecie. Przeglądarka działała na systemach Windows 3.1, Windows 95, Windows NT i Mac OS.

Obsługa grafik (gif i jpg) możliwa była od wersji trzeciej. Internet Explorer 3 pojawił się w 1996 roku. Zapoczątkowała ona tzw. wojnę przeglądarek rywalizując głównie z przeglądarką Netscape Navigator. Mimo zdobycia znacznego udziału w rynku nie zdetronizowała ona jeszcze firmy Netscape. Jako pierwsza używała ona rozpoznawalne logo z niebieską literką "e".

Nowością w przeglądarce była obsługa styki kaskadowych (CSS), kontrolek ActiveX, apletów Java, multimediów oraz plików muzycznych MIDI.


Wikipedia na Internet Explorer 4 (grafika: Wikipedia)

Przełomem była przeglądarka Internet Explorer 4 (1997), która była zintegrowana z systemem operacyjnym. Miała ona własny silnik renderujący Trident. Obsługiwała ona dynamiczne strony DHTML.

Warto wspomnieć, że pierwotny zespół kodujący przeglądarkę Microsoftu miał liczył zaledwie 5-6 osób. Trzecia wersja była pisana już przez zespół 100 osób, zaś w 1999 było to już ponad tysiąc osób.

Największą popularnością Internet Explorer cieszył się w 2002 oraz 2003 roku, gdy była już przeglądarka IE 6. Wówczas to jego udział IE w rynku przeglądarek wynosił aż 95%. Potem, wraz z pojawianiem się konkurencyjnych przeglądarek, udział ten systematycznie spadał. Według danych StatCounter przeglądarka internetowa Internet Explorer została zdetronizowane przez Google Chrome na początku 2013 roku. Obecnie korzysta z niego około 1/4 Internautów na całym świecie.


Udział przeglądarek internetowych na świecie od czerwca 2012 do czerwca 2013 roku (grafika: StatCounter)

Przeglądarka Microsoftu od lat traci udział w rynku właściwie na całym świecie. Polska nie odbiega od tego trendu. Według ostatniego badania firmy badawczej Gemius w Polsce liczba korzystających z IE spadła do zaledwie 19% Internautów.

Obecnie dostępna jest wersja z numerkiem 10, zaś w październiku pojawić się ma jej następca Internet Explorera 11.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego PrzeglądarkiInternetowe.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o przeglądarkach internetowych za darmo.

PrzeglądarkiInternetowe.pl na serwisach społecznościowych: