Nowości  Przeglądarki  Dodatki  Porady    
 


PrzeglądarkiInternetowe.pl > Najpopularniejsze przeglądarki w Europie Środkowo-Wschodniej

2013-08-21 Najpopularniejsze przeglądarki w Europie Środkowo-Wschodniej

Firma badawcza Gemius opublikowała raport dotyczący udziałów przeglądarek internetowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Z raportu wynika, że w 2012 w naszym regionie Europy najwięcej zyskała przeglądarka Google Chrome. Natomiast niedawny lider, czyli Mozilla Firefox w każdym z badanych przez firmę krajów zanotował spadek popularności.

Tam, gdzie jeszcze w lipcu zeszłego roku królowała przeglądarka Mozilli, obecnie najważniejszy jest Chrome. Jedynie na Węgrzech, na Słowenii oraz w Polsce przeglądarka Google nie jest jeszcze liderem. Na tych rynkach nadal dominuje Mozilla Firefox.

"Obserwowany wzrost popularności przeglądarki Chrome jest najprawdopodobniej efektem skutecznych działań marketingowych firmy Google, a także powiązań przeglądarki z innymi produktami tej marki, zajmującymi czołowe miejsca w swoich kategoriach, jak na przykład wyszukiwarka." - powiedział Wojciech Ciemniewski, badacz z firmy badawczej.

Poza Firefoxem i Chrome, jako trzeci w rankingu, pojawia się Opera oraz Internet Explorer. Choć ta pierwsza przeglądarka ma znikomy udział w rynku, to na Ukrainie (25% ruchu internetowego) i Białorusi (37%) jest on znaczący. Opera jest też jedną z najpopularniejszych przeglądarek w Mołdawii (4%). Z kolei Internet Explorer ma największy udział w rynku estońskim (31%) i czeskim (32%) choć także zanotował spadek. Przeglądarka Microsoftu jest też popularna w Bułgarii, Chorwacji, Polsce, Słowenii, na Węgrzech, Litwie i Łotwie oraz Serbii.

Na uwagę zasługuje też pojawiający się w zestawieniu WebKit Mobile. Na Słowacji (i tylko tam) ta przeglądarka dedykowana urządzeniom mobilnym znalazła się w trójce najpopularniejszych i zanotowała niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Obecnie odpowiada za niemal jedną piątą (18%) ruchu internetowego na rynku słowackim.

Na rynku polskim ruch internetowy z Chrome wzrósł o jedną piątą w porównaniu z zeszłym rokiem (29%). Natomiast Internet Explorer (16%) i Firefox (40 %), który nadal jest najpopularniejszą przeglądarką wykorzystywaną przez polskich internautów, odnotowały spadki na poziomie kilku punktów procentowych.

"Układ wyników jest kształtowany m.in. przez zwiększającą się penetrację dostępu mobilnego do sieci za pośrednictwem smartfonów i tabletów, różną strukturę demograficzną internautów w poszczególnych krajach oraz aplikacje preinstalowane w nowych urządzeniach. Nie należy zapominać o współużytkowaniu kilku przeglądarek na jednym urządzeniu oraz zjawisku multiscreeningu, występującym wśród bardziej zaawansowanych technologicznie internautów." - uzupełnia Wojciech Ciemniewski.

Dane pochodzą z lipca 2012 roku i lipca 2013 roku. Analizą objęto kraje z Europy Środkowej i Europy Wschodniej, w których Gemius prowadzi pomiar ruchu na stronach internetowych, tj. Białoruś, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Polskę, Serbię, Słowenię, Słowację, Ukrainę i Węgry.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego PrzeglądarkiInternetowe.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o przeglądarkach internetowych za darmo.

PrzeglądarkiInternetowe.pl na serwisach społecznościowych: